Alim 2.0 – İslami Kaynaklar


Kur’an şu büyük kâinat kitabının ezeli tercümesi. İnsanlık âleminin terbiye edicisi İnsanoğlunun hakiki ilmi… İnsaniyeti saadete sevk eden, hembir dua hembir kulluk hemde bir hikmet kitabı.. Âlim 2.0 ile Kur’an, Hadis, İslam Tarihi ve İlmihal ile ilgili ihtiyaç duydugunuz bütün konulara kaynagından ulaşacaksınız… 

İslam Dinini temel kaynaklarından öğrenmek ister misiniz?
Peki ciltler dolusu temel eser arasında rahatlıkla dolaşıp, istediğiniz bilgiye kolaylıkla ulaşmak ister misiniz?
Alim 2.0 zengin içeriği ve pratik kullanımıyla İslami kaynakları parmaklarınızın ucuna getiriyor.
Alim 2.0 Nedir?
Alim 2.0 tefsirden hadise, ilmihalden siyere pek çok konuda bir kütüphane dolusu esere iki CD içersinde ulaşabileceğiniz bir bilgi kaynağıdır. Seslendirilmiş bölümler mp3 formatında hazırlanmıştır, bu da VCD, DVD, mp3 çalar ve cep telefonlarından da bu bölümleri dinleyebilmenizi sağlar. Alim 2.0’ın alt menüleri birer ana menü özelliğindedir, sunumlarla zenginleştirilmiş alt menülerde bilgiye ulaşmak hem zevkli hem de kolay. Programın kullanımını kolaylaştırmak amacıyla Arama Motoru, Lügat, Musiki, Not Defteri  gibi bölümlerle zenginleştirilmiştir.

Alim 1.0’a göre NELER YENİ?
– Türkçe meal seslendirmesi, Kabe imamlarından Hatim okuması (sayfa, sure, cüz, okuma hızı ayarlı), M.Emin Ay’dan sesli, uygulamalı Elif-Ba ve Tecvid dersleri, Aşirler…
– 5 Meal, 3 Kuran-ı Kerim Konu Fihristi, Sadeleştirilmiş Elmalı’lı Tefsiri ve Günün Seçme ayet ve mealleri…
– Sahih-i Buhari’nin tamamı (Hadislerin arapça metni, tercümesi ve izahlarıyla), Hadis Usulü, Kütüb-i Sitte’den seçme Hadis Okumaları (8 saat), 40 Hadis, Seçme Hadisler…
– Hz. Muhammed(sav), Peygamberler Tarihi, Hayatü’s Sahabe, Siyer Okumaları(Hz.Adem(as)’den Peygamberimize(sav) ve Sahabeden örnekler), Nat-ı Şerif, Günün Sözleri…
– İlmihal, Sorular ve Cevaplar, Sesli İlmihal Dersleri, İnteraktif Namaz/Abdest Hocası, Sesli Görüntülü Hac ve Umre Rehberi…
– Tamamı Sesli/Götüntülü Sunumlar (Cevşen, Cevşen Meali, Seçme Dualar, Mevlid, Veda Hutbesi, Nat-ı Şerif, Aşirler, Esma’ül Hüsna, 40 Hadis, Medina Vesikası)…
–  Kaynak Kitaplar (İslam Ansiklopedisi(Şamil Yay.), İslam Büyükleri, Osmanlıca-Türkçe Lugat, Menba)…
– Araştıma, Not alma, Resim Galerisi, Musikiler, Sesli Yardım, Tek tıklamayla kelimenin lugat karşılığı…
* Daha birçok yenilikler ve tamamen yenilenen  arayüzler, grafikler ve internetten otomatik güncelleme…

Peki Nelere Ulaşabileceksiniz?
Kur’an menüsünde Kur’an-ı Kerimle birlikte beş ayrı mealden faydalanabileceksiniz. Kur’an-ı Kerim’i Kabe imamlarının sesi eşliğinde dinleyebileceksiniz. Dilerseniz meali de dinleyebilirsiniz.
Şayet Kur’an okumayı bilmiyorsanız işe Elif-Ba’dan başlayabilirsiniz. Mehmet Emin Ay’ın örnekli ders anlatımı ile konuları öğrenebilir daha sonra öğrendiklerinizin sınav bölümünde pratiğini yaparak, tecvid bölümünde de okumanıza güzellik katarak Kur’an’ı tertil üzere okuyabilirsiniz.
Okuduğunuz ayetin manasını mı merak ettiniz? O zaman alanında otoritelerden biri kabul edilen Elmalılı Hamdi Yazır’ın tefsirine bir göz atın, sadeleştirilmiş ve akıcı dili, kendine has uslubu ve Hamdi Yazır hocanın derin bilgisiyle mana ufkunuzu genişleteceksiniz.
Bir konuyla ilgili Kur’an’dan ayet mi arıyorsunuz, Kur’an fihristimiz bu konuda size yardımcı olacaktır. Konularına göre hazırlanmış bu fihristte aradığınız konuya ulaşmak çok kolay.
Hadis menüsünde Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından 12 ciltlik Sahih-i Buhari tercümesi hizmetinizde. Hadislerin orijinal metinlerinin de yer aldığı bu bölümde fihristler ve arama motoru sizin yardımcınız olacaktır. Hadis literatürü nedir, hadisler nasıl günümüze ulaştırılmış, sahih hadis, mevzu hadis nedir merak mı ediyorsunuz, Hadis Usulü sizi bu konuda aydınlatacaktır. Seslendirilmiş hadis bölümü sayesinde ise dinleyerek hadis öğrenme şansını yakalayabileceksiniz.
Siyer menüsünde Rasulullah’ın yaşadığı dönemi merak ediyorsanız Salih Suruç’un kaleme aldığı 2 ciltlik Kainatın Efendisi Hz. Muhammed’in Hayatı adlı eserin sayfaları arasında Asr-ı Saadet dönemi atmosferini soluyabilir, Yusuf Kandehlevi’nin yazdığı dört ciltlik Hayatu’s Sahabe ile kendinizi kutlu çağa biraz daha yakın hissedebilirsiniz.
Tamamı sesli olan Siyer Okumaları bölümünde Hz. Adem’den(as) başlayan ve Peygamberimize oradan sahabe dönemine kadar uzanan bir yolculuğun içerisinde bulabilirsiniz kendinizi.
Mehmet Dikmen’in kaleminden Peygamberler Tarihini okurken, kendinizi eski kavimlerin hayatları arasında dolaşırken bulacaksınız.
İlmihal menüsünde Günlük hayatta ibadet ve ahlakla ilgili kuralları öğrenmek için bu bölüme girmeniz yeterli. Mehmet Dikmen’in İlmihali ahlaktan kulluğa bir çok konuda size yol gösterecektir. Güncel konularda kafanıza takılan soruların cevabını Sorular ve Cevaplar arasından bulabilirsiniz.
Bilgisayar başında beklemek istemiyorsanız İlmihal Derslerini açıp dinleyerek öğrenebilirsiniz.
Namaz Hocası ve Hac ve Umre Rehberi sayesinde ibadetlerin yapılışını sesli ve görüntülü bir ortamda çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Dua menüsünde Cevşen’i görsel bir ziyafet eşliğinde dinleyebilecek, günlük hayatta edebileceğimiz pek çok duaya Seçme Dualar bölümünden ulaşabileksiniz.
Süleyman Çelebinin yıllardır dillerden düşmeyen güzel eseri Mevlid’i de bu bölümden dinleyebilirsiniz.
Kütüphane menüsünde Şamil İslam Ansiklopedisinin kapsamlı maddeleri arasında dilediğiniz bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Dini ve ahlaki konuları ayetler, hadisler, nükteler ve Risale-i nurdan örneklerle öğrenmek istiyorsanız sizi Menba’ya davet ediyoruz, bu derleme eser sizlere yardımcı olacaktır.
İslam Büyüklerinin hayatını Ahmed Şahin’in aynı adlı eserinden okuyabilirsiniz. Mehmet Dikmenin yazmış olduğu Hikayeler ve Nükteler ile hayatın başka başka yüzleriyle karşılaşacak, okurken ibret alacaksınız.

Ayrıca; Kur’an-ı Kerim, Kırk Hadis, Na’t-ı Şerif, Medine Vesikası, Esmâ’ül-Hüsnâ ve Vedâ Hutbesi sunumlarıyla, “Seçme Metinler”le, Vecizeleriyle programı kullanmak daha keyifli.
Lügat, Arama, Not Defteri ve Musikî butonları program içerisinde arama yapmanızı, anlamadığınız kelimelerinin anlamlarını bulmanızı, saklamak istediğiniz bilgileri saklamanızı ve bu işlerle ilgilenirken kulağınıza hoş nameler gitmesini sağlayacaktır.
Bulunduğunuz şehri belirttiğiniz taktirde namaz vakti geldiğinde ezan okunacak, böylece programı kullanırken akıp giden zaman içerisinde namazınızı kaçırmamış olacaksınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s